Tell Us Your Story

Care partners at Hospice of Dayton and Hospice of Butler & Warren Counties go above and beyond to invest in each patient and consider his or her time with us to be a celebration of life. It’s our goal to help you cement your loved one’s legacy by embracing his or her life story and presenting it to others. Please, share your loved one’s life story with us today. We believe that illustrating life’s stories provides peace of mind for families while strengthening our community.  Contact 937-256-4490 ext. 4409 or fill out the form below to share your story today.

Your Name (required)

Your Email (required)

Your Story

Tell Us Your Story

Thank You to Volunteers!

During National Volunteer Month, Hospice of Dayton and Hospice of Butler & Warren Counties are honoring 795 volunteers, who contributed 68,435 hours of service in 2012.

Hospice volunteers are valuable members of a Quality of Life team serving hospice patients and their families.   Hospice volunteers perform a wide range of duties including supporting patients and families by providing companionship, respite care, shopping, delivery of medications and supplies, pet therapy, massage, beautician and barber services, and gardening.  The serve as educators about hospice services in the community, create Memory Bears for loved ones, participate in honoring hospice patients who are veterans and create Life Celebration videos.  Volunteers also provide clerical and office support, serve as receptionists, assist with fundraising events, data entry and serve as Ambassadors helping families whose loved ones are receiving in-patient care at Hospice of Dayton

Volunteers with Hospice of Dayton and Hospice of Butler & Warren Counties participate in a required orientation, TB testing, background check, and additional training for positions involving direct patient care and special positions. Training sessions are provided on a monthly basis so that people can attend at their convenience.

Hospice of Dayton and Hospice of Butler & Warren Counties thanks the following volunteers who make a difference in the lives of their friends and neighbors:

Butler County:

Franklin:  Marlene Artman,Paula Beiser,Rich Hobbs, Gloria Osborne 

Middletown: Jody Akers, Mertha Patsy Bailey, Marvin Clark, Phyllis Clark, Janice Kash, Debbie Ellis, Jerry Gump, Nina Russell, Reagan Swartz

Morrow: Carol Lamers, Dotty Rezabek

 Trenton: Marcia Halsey, Pat Wourms

West Chester:  David Slater

 Clark County: 

Springfield: Lynn Mishler, Marsha Fralnklin, Jessica Clemons

Medway:  Patricia Prudhomme, Alice Kotte

New Carlisle:  Sherrie Bair, Marcy Beatty-Gray, Ray Jones

Clinton County:

Wilmington:  Fran Unger

Greene County:

Beavercreek: Teri Anderson, Debbie Barker, Arun Balagopal, Louise Ashbaugh, Ashley Bunn, Kathy Brown, Thomas Brown, Sharon Carpenter, Arthur Casci, Ruth Hertog,  Steven Knox, Robert Reifenberg, James Sauerbrey, Pauline Petry, Jean Cochoy, Jonathan Corbett, Mai El Gasim, Justine Kelly, Matt Kelly, Gary Kaiser, Josie Greco, Sarita Metzger, Carl Poling, Marilyn Raeth, Lu Ann Berry, Evelyn Dunnigan, Carole Larson, Becky Neufarth, Linda Parrott, Paul Rudolph, Denise Karmele, Jody McCurdy, Sharon Morrison, Thelma Holbrook, Sharon Brandt, Dr. Ratna Palakodeti, Laura Romesburg, Ann Bernice Sietman, Miriam “Bunny” Joseph, Charles Hardwick, Richard Coriell, Kendra Kershner, Ross Humes, Sarita Metzger, Terri Gallaway,  Ellen Whited, Frances Swope, Virgil Rehg, Joe Radin

Bellbrook:  Denise Cronin, Denise DeWitt, Kathy Hatton, Katherine Lagedrost, Teresa Marsee, Madison Noel, Conny Poole, Sandy Porter, Mary Sparkman, Peter Odgers, Peggy Moore, Judy Schrunk, Vicky Sell, Denise Tanka, Melane Yaufman, Zach Yaufman

Fairborn:  Sonia Bennett, Kara Bobka, Patti Brueck, Ellen Brunson, Jane Clifton, Kimberly Code, Allison Colvin, Doug Daegele, Patty Druek, Nicoletta Frankenstein, Connie Gover, Rosa Gover, John Gover, Judi Green, Darlene Herd, Jacob Hellickson, Audra Horomanski, Richard “Luke” Lucas, Vicky Lockhart, Tom Narramore, Topaz Sampson, Chloe Sidney, Gregory Williams, Sharon Wilson, Ann Pearson, JoAnne Powell, LaVerna Schiermeyer, Teresa Schiermeyer, Jim Soulati, Taylor Soulati, Wilma Soulati, Sally Vanzant

Jamestown: Elma Lee Moore, Helen Doane

Spring Valley:  John Smith

Xenia: Bette Dillon, Judy Lee, Karen Clary, Denise Siwecki,

Yellow Springs: Maria Schuermeyer

Logan County

Huntsville: Jeanne Carlson 

Miami County:

Tipp City:  Julie Beam, Richard Mosier, Helen Stacy, Lucy Thobe

Troy: Cindy Back, L. Travis Back, Lisa Dawson, Melissa Gates, Tom Mann, Yvonne Reed, Eden Reed

Union: Sylvan and Mary Jo Eller, Warren Tam, Lynn Vannorsdall, Dan Mecoli

Montgomery County:

Brookville: Shawn Hamm, Robert Patrus, Norma Stetter, Cammie Hines

Centerville:  Sarah Balster, Toni Brunk, Frances Bankston, Connie Bruce, Shirley Coey, Ruth Collins, Becki Eschbach, Pam Esken, Donald Faw, Edward Graham, Kristy Harmon, Maureen Josenhans, Pamela Morris, Barbara Pfeifer, Thomas Rutherford, Cheri Spencer, Cheryl Trumble, Kristy Bellin, Judith Cerar, Helen Cohen, Robert Cohen, Rick Cothern, Nora Coyle-Biersack, Elizabeth Craddick, Mary DeNaples, Pat Forster, Kunal Gupta, Mary Hailey, Melva Hart, Sharon Hean, Molly Horstman, Karin Krause, Lorraine Lewis, Kenneth Jansen, John Jessup, Terry MacPherson, Jay Morrison, James Neidhard, Jodi Omodio, Charlotte Pernik, Jan Rardon, Toni Sprinkel, Tess Smith, Sandra Cline, Linda Jumer, Betty Schultz, Diane Schairbaum, Donna Schaser, Ruth Scheuer, Lois Sutherland, Eileen Tribby,  Charlotte Pernik, Janet Rinehart, Jane Robbins, Joyce Robke, Bob Robke, Larry Sabin, Rae Ann Sapp, Jack Schimer, Anne Watson, Jack Whitmer, Mary Zimmerman

Clayton:  Linda Bany, Mollie Magee, Donna Sword

Dayton:  Tevon Ademu, Sibenia Alexander, Alycia Armbruster, Barb Blauman, Jennifer Bloom, Christina Borchers, Katherine Brown, Mark Bustillo, Ellen Boyer, Maan Broadstock, Ayfer Ekiz, Nancy Hunt, William McMann, Delores Commodore, Peter Haley, Donald Hood, Roxanne Copeland, Sarah Crissinger, Jennifeer Gleason, Megan Gue, Lisa Witt, Tina Hayes, Brittany Bair, Helen Fornes, Victor Fornes, Sondra Landis, Annie Beall, Karen Cameron, Katrina Carson, Ann Cannon, Kathy Conn, Julie Constable, Barbara Dei Dolori, Linda Petrusch, Verna Reese, Alverna Hess-Bugh, Harold Rasnic, Carla Schauer, Dick Dyer, Matthew Mangini, Sr. Cory Canon, Sandy Connell, Annie Craig, Charles Douglas,  Meg Doherty, Anne Keeton, Edward Meadow, Gary Pacernick, Mark Strickler, Terrance Branner-Bullock, Alice Ditto, David Freimuth, Kathleen Gall, Steven Gehres, Judith Grampp, Melanie Graves, Bernadine Lee, Fonda Lugahihl, Nonia Martin, Craig Montgomery, Bette Imhof, Diane Inglet, Lynn Olive, Adair Roberts, Jasmine Skees, Elizabeth Terzian, Mattie Watkins, Parie Robertson, Brenda Rex, Katie Ruff, Barbara Runyon, Michael Runyon, Tracy Schaffner, Bob Schaffner, Richard Wick, Carol Sites, Georgia Alexander, Dr. Gary LeRoy, Rae Voice, Hyla Weiskind, Brenda Cobbs-Allen, Mable Seldon, Amatul Shafeek, Kay Dudding-Davis, Linda Doggett, Judith Guenther-Adams, Marla Guggenheimer, Maryann Horvath, Jeffrey Johnston,  Barbara Mengwasser, Joan Kline, Lindsay Johnson, Debbie Goldberg, Tom Hand, Michael Harris, Gary Hartman, Caitlin Hensley, Peggy Lakes, Robert “Chip” Mues, Barbara Smith, Ruby White, Thomas Klein, Marilyn Miller, Howard Michaels, Andrew Morris, Ruth Owens, Linda Purcell, Tamis Amor Moser, Deborah Mosher, Michael Moran, Patricia Norris, Linda Nulph, Leah Sanchez, Marjorie Sawyer, Linda Shade, Karen Schneider, Lindsey Solganik,  Peggy Spoerke, Susan Sundermeyer, Rachel Uhl, Diane Banks, Timmy Bivens, Maria Chabali, Betty Lewandowski, Paula MacIlwaine, Shiron Palmer, Caitlin Pearn, Emma Pearn, Burnell Roberts, Claire Rodehaver,  John Roll, Sheila Smith-Rose, Tammy Rose, Ute Sano, Mary Stamper, Lori Dukes, Rebecca Gonzalez, Valarie Schaefer, Kate Schultz, Sheryl Spurlock, Denise Trammell, Carol Vance, Sue Weddell, Jessica White, Robert Yeck, Dan Yahn, Vera Haire, Barbara Zartman, Sandy Zipperstein

Englewood: Amanda Colby, Doyce Crider, Susan Day, Ian Moorefield, Mary Jane Munson, John Siehl, Rita Tilton, Darlene Vanatta, Ron Wyss

Farmersville:  Martha Dils

Germantown:  Candace Carmack, Sheila Carmack, Patty Stricker

Huber Heights:  Ted Arseneau, Nick Boyer,  Cindy Byers, Judy Cole, Vickie Corbett, Dee Dee Donley,  Vicki Hahn, Nicole Johnson-Staeuble, Rose Marie Hollingsworth, June Mahaffie, Abby McQueen, Marylena McQueen, Mary Narramore, Dorothy Reid, Nicole Redinger, Tracey Suntay, Mary Wright

Kettering:  Nancy Andrews, Craig Armstrong, Kim Bostic, Elizabeth Brown, Eleanor Bernstein, Jan Binegar, Patricia Cassidy, Ronda Dezarn, Clarita “Re” Duffin, James Duffin, Robert Flavin, Melody Klontz, Rob Spaulding, Sue Spaulding, Burhan Yanes, MD, Estelle Bunch, Franz Hoge, Judith DeAngulo, Amber Vourazeris, Becky Kindred, Jessica Moncivaiz, Mary Lou Murray, Mary Ellen Place, Christine Reeder, Jean Snider, Gustavo Santana, Tammy Minnish, Sue DeBord, Roy Duran, Pat Engelbrecht, Bob Engelbrecht, Nita Hart, Joan Macaulay, Edith Marquand, Beth Milobar, Laurie Rammel, Kathy Schroer, Donna Miller, Opal Flynn, Anna Mae Maurice, Helen Christian, Lora “Ann” Cook, Bonnie Griffis, Sally Frost, Cynthia Perander, Matt Roll, Carolyn Wimer, Rose Marie Brown, Judie Schuh, Heather Skanes, Loretta Smock, Chris Steel, June Wilhite, Beth Wolfe, Albert Shock, Pat Chapman, Corene Taylor, Dorothy William, Sally Williams, Fran Limbert, Marla Morgan, Richard Yox, Jan Zukowitz

Oakwood:  Kristin Geerken, Peggy Weller, Olivia Spurk

Miamisburg:  Katie Armstrong, Nancy Ball, Wavelene Erhard, Diane “Griff” Griffin, Avery Kesler, Jon Mills, Caroline Mills, Raymond Sacilotto, Linda Ratcliff,  Rod Rogers, Debbie Sisler, Susan Spencer, Joan Wagner, Lisa Hanauer, Larry Zumstein

New Lebanon:  Judy Clymer, Jill Hoop, Myrtis Howard

Riverside:  Richard Barker, Danielle Burk, Pamela McIntosh

Trotwood: Amber Beavers, Kandi Howard, Isaiah Ingram,  JoAnne Orihood, Dorothy Thompson,

Vandalia:  Larry Alkire, Sue Allen, Stacy Besecker, Martha Coblentz, Heather Newman, Sandy Spencer, Greg Toman

West Carrollton:  Belinda Post, Susan Christman, Jennifer Cunningham

Preble County:

Eaton:  Robyn Shope 

West Alexandria: Ainslie Arnett, Carol Ann Crews, Marilyn Dafler, Ron Dafler

Warren County:

Carlisle:  Imogene Kidd

Lebanon: Martha Blair, Kristine Carter, Arlene Cheesman,Kristi Krupke, Gayle Irons, Martha King, Margaret Michal, Kim Scoville, Angella Tapogna, Jean Trimer, Michele Ullum, Tom Ullum                                                                                                                                

Maineville:  Patricia Rawson, Stella Ray,

Mason:  Sandi Beck, Darlene Center, Ruth Gattinella

Oregonia:  Sharlene Peyton

Springboro: Krissy Adams, Shiela Barker, Judy Bollman, Kelly Bowers, Mike Bradstreet, Barb Bryant, Ken Bryant, Jane Cook, Margaret Cook, Darlene Ferris, Lois Gillihugh, C. Stanley Gockel, Donna Hanby, Hether James, Brian Kest, Maansi Kulkarni, Saagar Kulkarni, Karen Metro, Cindy Schulte, Sam Sears, Ron Smith

Waynesville: Dan Erlandson, Bill Gaver, David Gasper

Other:

Liberty, IN:  Susan Cornett

Indianapolis IN:  Sharon Waddell

Sidney, OH – Janet Firestone

ab_test_link2